20.05.2025

ORLENOWE pszczoły obchodzą swoje święto

Od lipca 2022 roku na terenie gdańskiej rafinerii stoi osiem uli pełnych życia. W każdym mieszka kilkadziesiąt tysięcy pszczół, które swoją codzienną pracą pozytywnie wpływają na bioróżnorodność w okolicach zakładu. 20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół. To doskonała okazja, aby poznać bliżej te niezwykle pracowite stworzenia. Projekt miejskiej pasieki wspiera Fundacja ORLEN dla Pomorza. 

Pszczołami ORLENU zajmują się doświadczeni pszczelarze, którzy czuwają nad nimi od momentu postawienia uli, czyli już prawie 3 lata. Do ich zadań należy m.in. opieka nad owadami, zbiór miodu i leczenie pszczół.

- Jako pszczelarze, bacznie monitorujemy ule, dodajemy niezbędną przestrzeń na rozwój i zbiory oraz zapobiegamy niekontrolowanemu rozwojowi rodziny, aby jej energię skierować na produkcję miodu. Wszystko to przygotowania do pierwszych większych zbiorów, na które z niecierpliwością czekamy – mówi Michał Sobala z Fundacji Ulepszamy Świat!, który opiekuje się naszą pasieką.

Maj to miesiąc intensywnego rozwoju rodzin pszczelich. Ostatnie dni przyniosły jednak ochłodzenie i deszcz, co ma bezpośredni wpływ na aktywność pszczół.

- Kiedy za oknem jest zimno i mokro, robotnice w większości pozostają w ulach. Skupiają się wtedy na ogrzewaniu gniazda i opiece nad rozwijającym się czerwiem (larwami i poczwarkami). Gdy tylko pogoda się poprawi, pszczoły masowo wylecą z uli. Intensywnie będą zbierać nektar i pyłek z kwitnących miejskich roślin, starając się nadrobić "stracony" czas – dodaje Michał Sobala.

Projekt miejskich uli ma służyć nie tylko ochronie środowiska, ale także ekologicznej edukacji pracowników, którzy – razem z dziećmi – mieli okazję własnoręcznie pomalować ule, przed wprowadzeniem pszczół. Oprócz stałej opieki nad pasieką projekt przewiduje także wsparcie dzikich zapylaczy oraz warsztaty edukacyjne dla dzieci ze szkół znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie gdańskiej rafinerii.

- Fundacja ORLEN dla Pomorza od lat prowadzi politykę społecznie odpowiedzialnego biznesu i kładzie duży nacisk na prośrodowiskowe działania edukacyjne. Dlatego włączyliśmy się w proces tworzenia miejskiej pasieki. Projekt ten to prawdziwa kopalnia wiedzy o ekologii, życiu pszczół, a także ich środowisku naturalnym – mówi Anna Oczoś, prezes Fundacji ORLEN dla Pomorza.

Ule miejskie powstają głównie dzięki wsparciu firm, które chcą się realizować nie tylko biznesowo, ale również prospołecznie. Z każdym rokiem przybywa terenów pokrytych betonem i ubywa terenów zielonych. Dlatego warto wspierać działania, które zwiększają liczebność pszczół. Razem możemy więcej!