18.07.2024

Badania Wielkiej Alei Lipowej w Gdańsku: Zielona Oaza w Gdańsku

W ramach współpracy Fundacji ORLEN dla Pomorza z Miastem Gdańskiem zostały przeprowadzone specjalistyczne badania diagnostyczne 112 drzew rosnących w Wielkiej Alei Lipowej.

Wielka Aleja Lipowa w Gdańsku, znana również jako Aleja Zwycięstwa, to jedno z bardziej rozpoznawalnych miejsc w mieście, które łączy ze sobą bogata historię i niezwykłe walory przyrodnicze. Ta majestatyczna aleja, składająca się z ponad dwustu lip, jest nie tylko malowniczym fragmentem krajobrazu, ale również obiektem badań naukowych. Znajduję się w obrębie dzielnic Aniołki oraz Wrzeszcz Górny. Usytułowana jest w obrębie jednego z najważniejszych i najruchliwszych ciągów komunikacyjnych Gdańska. Wielka Aleja Lipowa podlega ochronie prawnej na mocy uchwały o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami jako obiekt wpisany do rejestru zabytków pn. Wielka Aleja ze szpalerami drzew.

Do badań zostały wytypowane najstarsze lipy, około 250-letnie, i nieco młodsze, budzące obawy co do stanu zdrowia. Badania składały się z:

  • Metody VTA (VisualTreeAssessment) - polegającej na ocenie wizualnej stanu zdrowia drzew i wad budowy oraz symptomów rozkładu drewna wewnątrz pnia. Głównym celem tej metody jest określenie dla każdego z poszczególnych klasy ryzyka upadku.
  • Tomografii dźwiękowej - badanie wykorzystującego fale dźwiękowe w uzyskaniu mapy gęstości drewna w żyjących drzewach, polegającego na wprowadzeniu na danym poziomie pnia ultradźwięków i pomiarze czasu ich przemieszczania do poszczególnych punktów w płaszczyźnie w celu określenia wewnętrznej budowy pnia.
  • Testu obciążeniowego pulling test - polegającego na pomiarze obciążenia pnia oraz siły zaczepienia drzewa w podłożu w wyniku symulacji naporu wiatru. Pozwala na pomiar wytrzymałości na złamanie oraz siły zaczepienia w podłożu, gwarantując jednoznaczną, ugruntowaną i racjonalną ocenę stabilności drzew.
  • Testu obciążeniowego dynaroot - polegającego na wyznaczeniu współczynnika bezpieczeństwa wokół badanego drzewa na podstawie reakcji korzeni na rzeczywiste obciążenie wiatrem.

Wyniki przeprowadzonych badań mają kluczowe znaczenie dla przyszłości Wielkiej Alei Lipowej. Dzięki zgromadzonym danym możliwe jest podejmowanie świadomych decyzji dotyczących konserwacji i zarządzania tym obszarem.