31.05.2023

Fundacja ORLEN dla Pomorza przekazała placówkom edukacyjnym z terenu Miasta Gdańsk 100 zestawów ratunkowych na wypadek zadławienia LifeVac

W celu zwiększenia bezpieczeństwa dzieci w żłobkach, przedszkolach oraz szkołach Fundacja ORLEN dla Pomorza zdecydowała się przekazać placówkom specjalny sprzęt.

Podczas spotkania przeprowadzono wykład na temat udzielania pierwszej pomocy osobom w przypadku zadławienia. Na fantomach osoby dorosłej, dziecka oraz niemowlaka zademonstrowano najpierw chwyt Heimlicha, a następnie z użyciem urządzenia LifeVac.

LifeVac to urządzenie, które uratowało już prawie 900 osób! Wśród nich ponad 500 dzieci, osoby dorosłe, seniorzy oraz osoby niepełnosprawne. To nowoczesne rozwiązanie, dzięki specjalnie opatentowanemu zaworowi, zasysa ciało obce w jednym kierunku z siłą 9-krotnie wyższą niż podczas manewru Heimlicha i 6-krotnie wyższą niż podczas uderzeń w przestrzeń międzyłopatkową. Oznacza to, że w przypadku zadławienia w ciągu kilku sekund można zapobiec tragedii.

Fundacja ORLEN dla Pomorza od lat współpracuje z Komendą Wojewódzką Policji w Gdańsku przy Wojewódzkim Projekcie Edukacyjnym „Uczę się bezpieczeństwa”, gdzie prowadzone są zajęcia dla uczniów w szkołach, podczas których dowiadują się, jak należy postępować na wypadek różnych zagrożeń, takich jak: pożar czy wypadek. Dzieci i młodzież uczą się również jak zawiadomić odpowiednie służby oraz jak udzielić pierwszej pomocy.